28 Ekim 2018


Tespit Mizahının Üstadı Olan Karikatür Sanatçısı: Umut Sarıkaya


     
  
     Umut Sarıkaya, ülkemizdeki modern karikatür kültürünün hiç şüphesiz en değerli isimlerinden biri. Özellikle de günlük hayata dair muazzam tespitleri sayesinde birçok nesle hitap edebilen bir sanatçı. Üstelik bir de karikatürist kimliğinin yanında aynı zamanda mizah yazarlığı yaparak kalemini bu alanda da konuşturuyor; çünkü onun da söyleyecekleri var! Karikatürlerindeki tek kelimeyle “inanılmaz” olarak niteleyebileceğimiz çizim detaylarıyla da sadece düşünsel değil; görsel açıdan da kendisini defalarca kanıtlıyor. Peki bu özel sanatçının hayat hikayesi nedir? Wikipedia’laşmaya başlayacak olursak, 1980 yılında Sivas’ta doğan Sarıkaya, 1 yaşından beri ise İstanbul’da yaşıyor. İTÜ’de Gemi İnşaat Mühendisliği okumuş sanatçı, karikatür ile ilgilenmeye de ilk olarak üniversite döneminde başladı. Ülkemizin efsane mizah dergilerinden Leman’ı okumaya başlayarak bu çizgi dünyasına aşık olan Sarıkaya, o dönemde “Bir gün ben de çizebilirim bunları!” dedi ve oturup çizmeye karar verdi.Bir imza gününde Leman’a ulaştıktan sonra orada kariyerine başladı. Ardından da Penguen dergisine geçti: Orada, İşimdeyim Gücümdeyim isimli -daha sonra en önemli eserlerinden biri olacak- karikatür köşesinde işlerini yayımlamaya başladı. Daha sonra ise oradan ayrılarak Uykusuz dergisini kuran ekipte yer aldı. Burada ciddi bir süre yazan ve çizen Sarıkaya, kendine özgü bu şahane tespit mizahıyla da ister istemez “dergiyi sadece onun için alan” kemik bir kitleye sahip oldu. Bu arada da karikatürlerini İşimdeyim Gücümdeyim ismi altında 2 kitapta yayımladı. Ardından, buradan ayrılarak 2015 yılında %100 kendi “imalatı” olan Naber dergisini çıkarmaya başladı. Derginin içindeki bütün eserleri kendisi üreten sanatçı, bu nedenle de 3 ay gibi uzun aralıklar koyarak dergiyi yayınlamaya başladı.
 
 

Sarıkaya, çizerliğinin yanında başarılı bir şekilde devam ettiği yazarlığa ise Benim de Söyleyeceklerim Var isimli köşesiyle başladı. Hatta iğneleyici ve absürd üslubunun okuyucuya acayip doğal gelmesiyle de bu seride o kadar çok seveni oldu ki 3 kitabı yayımlandı. Kendisi ise Sabah’a verdiği röportajda bu seriyi şu şekilde özetliyor: “Yer boşluğundan çıkmış bir şeydi aslında, hiç romantik başlamadı. Bana Penguen'de karikatür köşesi çizdirdiler. Eksiğim kaldı, çizecek şey bulamayınca ‘Oraya yazı yazsam olur mu?’ dedim. Öyle başladı. İlk başladığında birkaç arkadaşımla olan anılarımı yazıyordum. Arkadaşlarım bile okumazdı yazı olduğu için. Beş tane arkadaşıma yazıyordum. Sonra büyüttüler ve köşe oldu işte.”. 

Umut Sarıkaya’nın tespit mizahına bayılanların aslında daha önce de ifade ettiğimiz bu “acayip doğallığının” ya da “fazla samimiyetinin” ise özünü Naber Dergi’nin bize hatırlattığı şu eski tweet’teki alıntıyla açıklayabiliriz: "Samimiyet keşfedilince cehalet meşrulaştı.”. Sanatçı, bu cümleleri kurarken aslında kendi takipçileriyle de arasında kurduğu bu samimiyet bağını ne denli bir bilgi ve farkındalık birikimine dayandırdığını da ifade ediyor. Aslında bunu böyle detaylı açıklamamıza bile gerek yok; çünkü onun birçok karikatürünü herkes anlayıp gülebilse de ince ince işlediği siyasi ve sosyal eleştiri mizahını ise halihazırda belli bir entelektüel kesim benimseyebiliyor. Bu anlamda -herhangi bir ötekileştirme amacı gütmeden- sadece şunu söyleyebiliriz ki kendini gerçekten geliştirebilmiş eğitimli takipçilerin Sarıkaya’nın mizahını tamamen anlayabilmesi daha kolay. 

Kendisinin yarattığı etki ise gün geçtikçe daha da derinleşecek; çünkü Sarıkaya’nın kaleme almış olduğu mizah, onun üstün bir düzeyde olan toplumu gözlem yeteneği sayesinde diğer isimlerinkinden çok daha ayrı bir yerde. Örneğin, Ekşi Sözlük’te altında 500 sayfanın üzerinde yorum yapılan Umut Sarıkaya Tipi Mutsuzluk Tanımları gibi bir başlık bile mevcut. Hayatta sürekli karşılaştığımız bu tarz irili ufaklı ayrıntıları gözümüzün içine acayip bir mizah yeteneği ile sokan bu karikatür sanatçısı, modern tespit mizahının 1 numaralı üstadı!


Kaynak: 1, 2.