12 Mayıs 2018


Adeta Doğal Bir Antidepresan Olan Albüm

Sofi Tukker- Treehouse

8/10

       
     2014 yılında Sophie Hawley-Weld ve Tucker Halpern tarafından New York’ta kurulan Sofi Tukker, ismini üyelerinin adlarının “şekilli” hallerinden alıyor. Electronica ve house arası bir yolda ilerleyen topluluk, ilk kayıtları Soft Animals EP ile kendilerine özgü şahane bir sound yaratmayı başardı. Piyasadaki binlerce elektronik müzik sanatçısından farklı olarak ise kendi tarzlarını, Portekizce ve blues-vari gitarlar ile özgünleştirdiler. Brezilyalı şair Chacal’ın Relógio’sundan alınan sözleri ve muazzam gitarlarıyla Drinkee single’ı, 2016 yazını adeta ele geçirmişti. Altyapı ve düzenlemeleriyle de müzik dünyasında yeni bir soluk olan şarkı, 59. Grammy Ödülleri’ne de aday olmuştu. En önemlisi de grup, 2 yıl sonra ilk stüdyo albümleri Treehouse’u “özgürce” yayımlayabildi.


            Albüm, grubun her parçası birbirinden başarılı EP’sinin adeta büyük kardeşi niteliğinde. Hem tarz olarak kendi yarattıkları dünyada devam eden ikili, hem de kalite anlamında da yine hiçbir seviye kaybetmeden yolunda ilerliyor. Bunların en büyük sebebi ise, albümün baştan sona kendini zevkle dinletebilmesi. İşin ilginç tarafı da şu: Şarkıların her biri, dinleyiciyi ilk anda yakalayan electro pop görünümlü eserler; ancak albümü tekrar tekrar dinlediğinizde ise her seferinde fark etmediğiniz bir detaya denk geliyorsunuz. Bu yüzden, dinledikçe de güzelleşen bir kayıt bu. Ancak içinde Drinkee seviyesinde bir şarkı var mı? Bunu zaman gösterecek.


            Aslında Amerika’da Drinkee’den daha başarılı hale gelen bir Sofi Tukker single’ı var bile! Albümün kapanışını yapan Best Friend, iPhone X’in şu reklamında yer aldığından beri grubun popülaritesini tavan yaptırmış durumda. Aynı zamanda şarkı, FIFA 18’in soundtrack’inde de yer alıyor daha ne olsun şöyle bir klibi çekmeye bile gerek yok! Sözleriyle de tam bir dostluk parçası olan eserin, şuradaki Jimmy Fallon performansı ise izlerken suratınızda istemsiz bir gülümseme yaratıyor. Sophie’nin videodaki 34. saniyede Tucker’a “You are my best friend and we've got some shit to shoot.” demesi de parçanın hikayesinin nereden çıktığını bizlere tatlı bir şekilde özetliyor.


            Baby  I’m A Queen, topluluğun kendi formülüyle ürettiği akılda kalıcı eserlerden sadece biri. Yine gitarların hakimiyetini sürdüğü başka bir güzellik olan Johny ise Portekizce konuşmaların da etkisiyle bizlere hemen Drinkee’yi hatırlatıyor. Aynı zamanda bu parça da FIFA 17’de yer almıştı. Grubun bu Portekizce aşkını ise Sophie’nin bir dönem Brezilya’da yaşamasına ve daha önce bossa nova çalmasına bağlayabiliriz. Bu mevzunun ve ikilinin kuruluşunun anlatıldığı şu röportaja da göz atabilirsiniz. Bunun yanında, tropikal iklimin resmen bu dil sayesinde hissedildiği The Dare gibi bir “gece parçası” da albümün dikkat çekici eserlerinden biri.


            Adeta akıp giden bir İngiliz electronica parçası olan Good Time Girl ve Sophie’nin vokallerinin fazlasıyla ön plana çıktığı, “patlamalı” bölümleriyle akılda kalan My Body Hurts, albümün diğer değerli işlerinden ikisi. Aynı zamanda, Batshit de Tucker’ın “Oh, but when the night is deep. You find me in the streets. Asking me to come over.” gibi boş ancak eğlendirici sözlerle vokal yapmasıyla dikkat çeken işlerden biri. Bu parçadaki pozitif enerjiyi ise aslında albümün tümününde hissedebiliyorsunuz. Grubun hiç sıkmadan dinletebilen özelliklerinden biri de aslında bu pozitiflik. Ancak bu optimizmi gözünüzün içine sokmuyor Sofi Tukker, alttan altan verdiği beat’ler ve gitarlar ile yapıyor.


            Albümün açılışını yapan Fuck They, grubun adeta doğal bir antidepresan olan bu ilk albümüne en yakışır girişi yapıyor. “Deep down in the world, on this rock, we got. All these rules that everyone keep making up. Who the fuck is they? I wanna meet with them.” gibi sözlerle Sophie, kural tanımadığını ve hiçbir şeyin umrunda olmadığını ifade ediyor. Bunu yaparken ise Die Antwoord ve Lil Peep klipleri karışımı şu videoyla dile getiriyor. Genel açıdan ise albüm, bu parçadaki “umursamaz” pozitif enerjiyi tüm anlarına yayan, başarılı düzenlemelere sahip bir eser. Treehouse ismi ise hem Soft Animals EP’lerine ve oradaki şarkı isimlerine, hem de sahnede kullandıkları ağaç şeklindeki bu drum machine’e bir gönderme. Özetle, içinde elektronik müzik tarihini değiştirecek bir hit barındırmasa da baştan sona zevkle dinlenebilen bir albüm bu!


Kaynak: 1.