6 Ocak 2018


Depresyon Hırkanızla Dinleyeceğiniz 15 Grunge Performansı

Kaynak: Wannart


     
      90’lı yılların en önemli müzik akımlarından biri olarak ifade edebileceğimiz Grunge, kendisinden sonra gelen müzik jenerasyonunu da fazlasıyla etkiledi. Öfke ve hüzün karışımı bir enerjiye sahip “kirli” gitar ve vokaller, bu müzik türünü basitçe ifade edebilir. Bu unutulmaz yılları gerçekten büyülü kılan unsurlar ise şüphesiz başyapıt albümler oldu: Nirvana’nın Nevermind’ı, Pearl Jam’in Ten’i, Soundgarden’ın Superunknown’u, Alice In Chains’in Dirt’ü ve Stone Temple Pilots’un Core’u döneme damga vurdu. Depresyon hırkanızla dinleyeceğiniz bu 15 performans ile sizi de o dönemlere geri götürüyoruz.


15)  Çok kısa bir süreliğine kurulmuş olan süper-grup Temple of the Dog’un Hunger Strike parçası o dönemin en çok akılda kalan işlerinden biri oldu. Özellikle Pearl Jam efsanesi Eddie Vedder ve Mayıs 2017’de kaybettiğimiz Soundgarden / Audioslave vokali Chris Cornell’i tekrar bir arada görmek güzel bir his.14) Grunge denildiğinde akla ilk gelen grup Nirvana’nın unutulmaz konseri olan 1992 Reading Festivali performansındaki Aneurysm ise gerçekten orijinal kayıttan daha başarılı.13) Stone Temple Pilots’ın en önemli işlerinden olarak görülen –ve Radiohead parçası olmayan- Creep ise burada 2010 yılında bile ne kadar başarılı olabildiklerini kanıtlıyor. Vokal Scott Weiland ise bu performanstan 5 yıl sonra aramızdan ayrıldı.12) Friends’in son bölümünde çalan bu muazzam parçanın videosu ise Pearl Jam üyelerinin de yaş aldıktan sonra acayip perfromans sergileyebileceğini gösteriyor.11) Nirvana’nın bu efsane performansının Lithium ayağında ise özellikle nakarattaki “Yeaaaah!” bölümünde tüyler diken diken oluyor.10) 2002 yılında henüz 34 yaşında kaybettiğimiz vokal Layne Staley’i hatırladığımız Alice In Chains’in MTV Unplugged performansı da en önemli Grunge anlarından biri.9) Ünlü İngiliz programcı Jools Holland’ın şovunda çalan Soundgarden ise klasiklerinden biri olan Rusty Cage’i özellikle sonlara doğru şahane bir şekilde sergiliyor.8) Pearl Jam’in Ten albümünün en derin işlerinden olan Jeremy’nin MTV Unplugged performansı ise Eddie Vedder’ın gençliğini görüp hüzünlenmemize sebep oluyor.7) O dönemin meşhur akustik programı MTV Unplugged denildiğinde akla ilk gelen performans olan Nirvana’nınki ise bir David Bowie güzelliği olan The Man Who Sold The World’ün bu yorumuyla akıllara kazındı. Orijinali kadar güzel olan cover’lar arasında kesinlikle yer alan ve kendini defalarca dinleten bir eser bu.6) Soundgarden’ın en büyük hiti Black Hole Sun’ın Live Earth performansı da hüzünlendiren videolardan biri. Özellikle Chris Cornell’in “Audioslave imajı”yla sahnede olması da bu videodan sonra bir Like a Stone ya da Be Yourself açma isteği uyandırıyor.5) Pearl Jam canlı performansı denildiğinde akıllara hemen gelen konser olan Pinkpop 1992 ise Ten albümünün güzelliklerinden Alive’ın bu videosuyla da ağızları açık bırakıyor.4) Alice In Chains’in en çok sevilen hitlerinden Man In The Box’un bu 1990 videosunda ise özellikle nakarattaki vokal performansı, parçanın albüm kaydından bir üst seviyeye çıkmasını sağlıyor.3) Müzik tarihinin gelmiş geçmiş en iyi parçalarından biri olarak kabul gören Smells Like Teen Spirit ise bu videoda oldukça başarılı bir şekilde çalınmış olsa da hiçbir zaman “inanılmaz” bir canlı performansa sahip olmadı. Bu nedenle listemizde üçüncü sıradan kendine yer buluyor.2) Pearl Jam’in en özel parçalarından Black ise bu unutulmaz Pinkpop 1992 konserinde özellikle Eddie Vedder’ın şarkıyı söylerken resmen yaşamasıyla birlikte hissiyatı doruk noktalarına çıkaran bir ana sahip oluyor.
1) Kökenleri çok eskilere dayanan bir Amerikan folk parçası olan In the Pines’ın Lead Belly yorumu Where Did You Sleep Last Night? ise Nirvana’nın MTV Unplugged konserinde tekrar yorumlamıştı: 1993 yılında New York’taki bu performanstan 1 yıl sonra ise aramızdan ayrılan Kurt Cobain ise bu parçada sonlara doğru adeta kendini müziğin içinde kaybetmişti... Cornell, Staley, Weiland ve Cobain, ışıklar içinde uyuyun.