12 Ocak 2018


15 Maddede Pink Floyd Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kaynak: Wannart
Müzik tarihinin en büyük gruplarından biri olan Pink Floyd, albüm kapaklarının içerdiği derin anlamlardan tutun şarkı sözlerinin tersten yorumlanışına kadar birçok gizemli yöne sahip. Hatta bazı albümlerinin birçok kült filmle tamamen uyum içinde olduğunu iddia edenler bile var. Biz de bunun gibi 15 ilginç bilgiyi sizler için derledik.15) Efsane albüm The Dark Side Of The Moon, 1973’ten 1987’ye kadar tam 14 yıl Billboard listelerinde yer aldı.

14) 2014 yapımı The Endless River albümü, grubun resmen ve kesin bir dille belirttiği üzere son albümü oldu. Pink Floyd ismiyle başka bir albüm daha yapılmayacağı açıklandı.

13) Another Brick In The Wall (Part 2) parçasındaki korodaki çocuklar büyüyünce parçanın telif haklarından kendilerine pay istemek için 2004 yılında gruba dava açtı; ancak -haliyle- pay alamadılar.

12) Roger Waters’ın 2010-2013 yılları arasındaki The Wall Live turnesi, Madonna’nın rekorunu geride bırakarak bir solo sanatçının en fazla kar ettiği turne olarak tarihe geçti.

11) A Saurcerful Of Secrets’taki Jugband Blues parçası, Syd Barrett’ın akıl sağlığı problemleriyle ayrılmadan önce grupla kaydettiği son şarkıdır.


10) One Of These Days, grubun davulcusu Nick Mason’ın vokal yaptğı tek parçadır.

9) The Endless River albümü David Gilmour’un The Astoria ismindeki teknesinde kaydedilmiştir.

8) Roger Water ve Nick Mason, şimdiki adıyla University of Westminster’da mimarlık okurken tanışmışlardır.

7) 60’lı yılların sonuna kadar grubun ismi “The Pink Floyd”du.
6) The Dark Side Of The Moon, Michael Jackson’ın Thriller’ı ve AC/DC’nin Back in Black’inin ardından 45 milyon adetle gelmiş geçmiş en çok satan üçüncü müzik albümüdür.


5) The Division Bell albümünün adını Hitchhiker’s Guide to the Galaxy’nin de yazarı olan Douglas Adams bulmuştur.

4) David Gilmour’un eşi Polly Samson, The Division Bell albümündeki çoğu şarkının yazımında gruba yardım etmiştir.

3) Grubun parçalarını cover’layan The Australian Pink Floyd isimli topluluk, dünyada çapında birçok ülkede konser vermiş ve hatta Gilmour’un da 50. doğum gününde çalmıştır.

2) Wish You Were Here albümü kapağındaki alevler içindeki adam, o an fotoğraf çekilirken gerçekten yanmaktadır.

1) Pink Floyd ismi, iki blues müzisyeni Pink Anderson ve Floyd Council’in adlarından gelmektedir.


 Kaynak: NME & Uproxx