8 Aralık 2017

Kısa Film Tadında 15 Indie Rock Klibi


Kısa Film Tadında 15 Indie Rock Klibi

Kaynak: Wannart


   
   
    Zaman geçtikçe müzik kliplerinin daha da sanatsal eserler haline dönüşmesi hiç şaşırtıcı değil. Artık sanatçılar hem sinemada hem de müzikte klişelerden eski zamanlara oranla fazlasıyla arınmış bir karakterdeler. Farkındalık düzeyinin günümüz internet çağıyla beraber artmasıyla ortaya artık çok daha yaratıcı müzik klipleri çıkabiliyor. Artık şarkıcı ya da grubun sadece playback yaptığı o klasik performans videolarındansa daha fazla derin işler üretilebiliyor. Özellikle yeni müzisyenlerin önemli bir kısmı bunu tercih edip müzik videolarında “hikaye anlatma” yoluna gidiyor. Aslında performans yapılan müzik videolarının da yeri ayrıdır. Ancak artık sanatçıların canlı halini merak edenler internette herhangi bir parçanın isminin yanına “live” yazınca rahatlıkla buna ulaşabiliyor. O yüzden sizler için kısa film tadındaki müzik kliplerinden bir derleme yaptık. Son zamanlara hakim müzik anlayışlarından biri olan Indie Rock akımına yakın müzisyenlerden 15 müzik videosu, son videoya kadar spoiler’sız açıklamalarıyla karşınızda.


15) Breaking Bad isimli şaheserde Walter White Jr. karakterini oynamış RJ Mitte, Itch ve Trip Switch parçalarıyla ünlenen rock grubu Nothing But Thieves’in bu duygusal videosuna eşlik ediyor.
14) House of Cards’ın Zoe’si olarak hatırlayacağınız Kate Mara ve maalesef 2016’da kaybettiğimiz Star Trek aktörü Anton Yelchin, ufak bir bilimkurgu filminde bir araya geliyor.
13) Son dönemlerde İngiltere’den çıkan en önemli aktörlerden olan Idris Elba ise folk dörtlüsü Mumford & Sons’ın klibinde yine hiçbir repliği olmadan çok şey anlatmayı başarıyor.
12) “How to Be a Human Being” albümüyle çok ses getiren İngiliz grup Glass Animals’ın bu videosu, aynı zamanda bu albümdeki güzelliklerden “Youth” parçasının klibiyle de bağlantılı.
11) Wolf Alice’in ikinci albümünün en iyi işlerinden biri olarak kabul edilen şarkının klibi, ilişkiler üzerine gerçekten uzun uzun düşündürüyor.
10) Milenyum gençlerinin önemli bir kısmının hastası olduğu The 1975 grubu ise modern bir Bonnie and Clyde hikayesiyle karşımıza çıkıyor.
9) Angus ve Julia Stone kardeşler, en az parça kadar etkileyici bu müzik videosunda hayal ve hayat arasındaki çizgiyi bize gösteriyor.
8) Game of Thrones’un pek sevilen karakteri (!) Cersei Lannister’a can veren Lena Headey, yine burada da ilginç bir romantik ilişki içinde.
7) Bu sefer de Westeros’un kuzeyinin haşin kızı Arya Stark’ı canlandıran Maisie Williams’ın başrolde yer aldığı bu klip, Seafret grubunun gerçekten tanınmasını sağlayan önemli etkenlerden biri.
6) Guardians of the Galaxy vol. 2’nin akılda fazlasıyla kalan yeni karakteri Mantis’i canlandıran güzel oyuncu Pom Klementieff, The Kooks ile beraber Tarantino’culuk peşinde.
5) “Ho Hey” parçası ile dünya çapında tanınan The Lumineers grubu, klibi izleyenlere samimi bir ilişki hikayesi sunuyor.
4) Arcade Fire’ın olağanüstü albümü “The Suburbs” ile aynı adı taşıyan parçanın klibi, aynı zamanda “Scenes from the Suburbs” isimli yarım saatlik bir kısa film ile de bağlantılı.
3) Her müzik klibi birbirinden ayrı güzel olan alt-J grubu, bu videoda da bizi çok uzak ülkelere ve hikayelere götürüyor.
2) “Lonerism” ve “Currents” gibi iki ayrı muazzam albüm yapmış Kevin Parker, saykodelik müziğini video ekranına da taşıyıp Ekşi’deki fenomen başlık “Hatunların efendi adam yerine piç tercihi”ne selam çakıyor.
1) Alex Turner ve Miles Kane ikilisi, her ne kadar şarkılarıyla müzikseverleri çok etkilese de aslında çoğu izleyenin fark etmediği üzere bunu videolarıyla da yapıyorlar. Fark etmemelerin sebebi de bütün videolarının birbirleriyle bağlantılı olması. Daha da merak edenler için spoiler’lı açıklaması ise kronojik olarak şu: Alex ve Miles, Bad Habits'te gelinin bekarlığa veda partisinde onunla birlikte oluyor. Daha sonra Aviation'da damat bu ikiliyi öldürmek istiyor ve gelin kaçıyor. Ardından Everything You've Come to Expect'te ise gelin, ikiliden biriyle beraber olmak istiyor ama onlar “yok sağol kalsın” diyerek kızı reddediyor, bu yüzden de kız onları ölüme terk ediyor. Son olarak Miracle Aligner'da ise sonunda ikili sahilden kaçabiliyor; suratlarındaki yanıklar da bu yüzden var. İyi seyirler!