4 Ocak 2014

Arctic Monkeys- "AM"Yeni Bir Dönemin Başlangıcı

Arctic Monkeys- "AM"

9,5/10


Daha dün gibi hatırlayabiliriz o 2006 yılını, İngiltere’den yepyeni genç bir grup çıkmış, The Strokes’ın “Is This It” şaheseri tadında, enerjik, gürültülü ama eşsiz soundlarıyla yaptıkları ilk albümleriyle (Whatever People Say I Am, That's What I'm Not) önce bütün ülkeyi, daha sonra ise dünyayı kasıp kavurmuştu. Albüm Britanya tarihinin en hızlı satan debut albümü olmuştu. Vokal Alex Turner ve arkadaşları ise henüz 20’li yaşlardaydı. Grup, bu başarıdan sonraki 5 yıla 3 albüm sığdırmış ve kendileri gibi müzikleri de olgunlaşma yoluna girmiş, yine büyük hitler üretebilmiş; ancak kimi zaman yaşadığı bu tarz değişikliği hayranlarını hayal kırıklığına uğratmıştı. Yine de çıkardıkları bütün albümler ülkelerindeki listelerde hep 1 numara olabilmişti.

Bugün ise 5. Albümleri “AM” ile yine 1 numaraya kolayca ulaşan Monkeys’in artık bu olgunlaşma döneminin net olarak tamamlandığını söylemek mümkün; çünkü bu albüm şimdiye kadar yaptıkları en iyi iş olarak lanse edilebilir. Şarkıların çoğunluğunun, hatta ilk kısmındaki bütün parçaların gerçek anlamda hit potansiyelini taşıdığını da söyleyebiliriz: Dinledikçe bağımlısı yapan orta tempolu “Do I Wanna Know?” ile açılıp cool klipli ilk single olarak adından 1 yıl önce söz ettiren “R U Mine?” ile ritmi harika bir şekilde artıran albüm, gizli hitler “One For the Road” ve “Arabella” ile gayet oturmuş bir rock n roll sounduyla devam ediyor. Klibinde Alex’i perişan bir halde izlediğimiz Why'd You Only Call Me When You're High?” ise ilk dinleyişte insanı adeta saran bir parça, “Snap Out of It” ve Josh Homme takviyeli “Knee Socks” ise single potansiyeli taşıyan diğer harikalar.Tam Türkçe karşılığı olmayan İngiliz tabiri “catchy” terimi aslında albümün en önemli niteliğini özetliyor, albüm sanki gitar müziğinin altın çağlarında olduğu o geçmiş yıllardan çıkmış bir catchy eserler bütünü. Tabii ki zayıf halkaları da bu albüme yakışmayan parçalar da yok değil ama yine de bütün olarak bakıldığında ve günümüz dünyasında çıkan albümler arasında değerlendirildiğinde bu albümün grubu rahatlıkla bir tık yukarıya çıkardığını söyleyebiliriz. Şimdiden böyle iddialı bir tahminde bulunmak zor; ama çok değil bundan 10 yıl sonra “AM” in klasik bir albüme dönüşeceği aşikardır.


         Özellikle grubun müziği icrasındaki açıkça hissedilebilen gelişmeler yani neredeyse her üyenin enstrümanlarındaki olgun hakimiyeti ve bunu kayıtlara yansıtabilme becerisi albümü çok değerli bir eser haline getirmiş. Alex’in ve Jamie’nin gitarı ve pedalları kullanışı, parçalardaki riff zenginliği, şarkı sözleri, Matt’in davul atakları ve Nick ile birlikte geri vokalleri artık çok daha etkili ve olgun bu albümle. 
NME dergisinin de 2013 yılının en iyi 50 albümü arasında 1 numara olarak değerlendirdiği ve 10/10 verdiği bu albümü, 2000’lerdeki modern indie müziğin “Is This It” ten sonraki kırılma anı olarak görebiliriz.